Kamerayı hareketlendirme - (WalkThrough)

Animasyon mimari projelerde de çok yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bunu henüz proje aşamasında olan bir yapının bittiğinde nasıl gözükeceğini anlatmak üzere Mimari çizimlerde animasyon yapılabiliyor. Örneğin aşağıdaki basit bir ev planı.Şimdi bir mimarın bu proje bittiğinde binanın ve odaların nasıl görüneceğini müşteriye sunması gerekiyor ise aşağıdaki gibi bir animasyon bunu yapabilir. Bu Animasyon için sadece temel bilgileri kullandım ve bu biraz basit bir animasyon oldu. Ama buradaki amaç sadece size bilgi vermek olduğundan fazla ayrıntı ile uğraşmadım. Burada hareket eden kamera. Yani kamera önce evi uzaktan görüyor, sonra kamerayı eve yaklaştırıyoruz, sonra ise odaların içerisinde yürütüyoruz. Tabi belirli yerlerde kamera açısı değiştiriliyor. Burada animasyonu daha yavaş izlemek isteyebilirsiniz. Bunun için ara ara "Durdur" tuşunu kullanın.
Bu yukarıdaki animasyonu bir adım daha ileri götürebiliriz. Buna örnek Gezinti. Bu videolar tamamen bilgisayarlarda ve bu yukarıdaki programlar ile üretiliyor. Çok gerçekçi değilmi ?

Bir başka Kamera hareketi örneği için aşağıdaki Modeli baz alalım. Tabi bu modellemede Dokulandırma ve ışıklandırmayı yaptım ve sahneye bir kamera ekledim. Rendering ile aşağıdaki resimi elde ettim.

Şimdi kamerayı yavaş yavaş eve yaklaştırdım ve sonra evin içerisine soktum. Sonuç aşağıda.