Web Sitesi yaptırmak veya yeniletmek üzere olanlara önemli notlar

İnternet üzerinden tanıtım, pazarlama ve satış hizmetleri vermek, her kurum ve kuruluş için bir opsiyon değil, mutlaka olması gereken bir husus olduğu artık hepimizin bildiği bir ayrıntı. Bir İnternet sitesi yaptırma veya eski web sitenizi yeniletme aşamasında iseniz burada bazı ayrıntıları hakkında bilinçli olmalısınız. Bu şekilde insiyatif sadece web sitenizi yapan firma veya şahıslarda olmaz.

Yapılacak web sitesi hangi tür olmalı ?

Yapılacak web sitesi Statik veya Dinamik olabilir. Bunun için aradaki farkı bilmelisiniz.

STATİK WEB SİTESİ

Bu bir kere programlandıktan sonra üzerinde değişiklik ancak program yapımcısı tarafından yapılabilen site türüdür. Şayet zaman içerisinde web sitenizde kullanılan yazı ve görseller değişmeyecek ise veya bu değişiklikler çok sık yapılmayacak ise bu tür siteler sizin için uygun olan site türüdür. Bu türlerde içerik yönetimini yapamazsınız. Yapılacak değişiklikler için program yapımcısına ihtiyacınız olacaktır. Aslında biraz araştırma yaparsanız bu tür siteleri kendiniz dahi yapabilirsiniz. İnternette hazır web sitesi şablonları kullanarak kendi web sitenizi yapmanızı öneren bir çok kuruluş bulabilir, bunların yardımı ile kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. Ancak bu oluşturduğunuz siteyi internette yayınlayabilmek için bir İnternet Servis Sağlayıcısına ihtiyaç olur. İnternet Servis Sağlayıcısı sitenizi internette yayınlayan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar web sitenizi yayınlayabilmek için bir alan adı almanızı söyleyeceklerdir. İşin buradan sonrası için gerekli adımları bu kuruluşlar ile halledebilirsiniz. Burada iş biraz teknik anlamda sizi yorabilir. Çünkü kendi sitenizi kendiniz yapıyorsanız burada kullanılacak teknikleri öğrenmek durumundasınız. Yok bunlar ile uğraşmak istemiyorsanız bu site yapımını bir programcıya da yaptırabilirsiniz.

DİNAMİK WEB SİTESİ

Web sitesindeki görseller ve yazılar bir yönetim paneli sayesinde tarafınızca kontrol edilebilen, değiştirilebilen, silinebilen ve güncellenebilen sitelere dinamik web siteleri denir. Statik web sitesinden farkı içerik yönetimini yapabileceğiniz bir yönetim paneli olmasıdır. İçerikler (görseller ve yazılar) genelde veritabanı denilen bir bölümde tutulur. Bu tür web sitelerini web programcıları yapar. Çünkü veritabanı yönetimi programcı gerektirir. İyi bir dinamik web sitesinin yönetim paneli ile hemen her türlü içerik değişimini kendiniz yapabilirsiniz. Bu sayede web siteniz zaman içerisinde sizin gerektikçe bu değişimleri yapabiliyor olmanız sayesinde güncelliğini yitirmez.

Dinamik web sitesi ücreti Statik web sitesinden çok daha fazla uğraşı gerektirdiğinden genelde Statik web sitesi ücretinden 2 kat daha fazladır. Bu ücret yapılan sitenin daha az veya fazla uğraşı gereksinimine göre değişebilir.

Bu çok önemli olan site türüne karar verdikten sonra web sitesinin çok önemli olan diğer bir özelliği üzerinde durmalısınız.

Klasik web sitesi mi Duyarlı tasarım web sitesi mi ?

KLASİK WEB SİTESİ

Klasik web siteleri bilgisayarlarda çalışacak şekilde optimize edilir ve buna göre yazılım yapılır. Peki ya sizin hedef kitlenizin cep telefonu ve tablet bilgisayardan sitenizi ziyaret etme olasılığı varmı ? Var ise klasik bir web sitesi cep telefonu, tablet gibi cihazlarda doğru görüntülenemez. O zaman size bir de mobil aplikasyon yazılımları yaptırmak gerekecektir. Üstelik bu mobil aplikasyonlar cihaza göre ayrı ayrı yapılmalıdır. Bunlar Apple IOS, Android ve Windows cep kullanan cep telefonları ve tabletler için olacaktır. Bu yazılımları yaptırmaz iseniz önemli ölçüde potansiyel ziyaretçi sayınızın azalması söz konusu olacaktır.

DUYARLI TASARIM

Uzun süredir artık web sitelerinin yazılımları her cihazda çalışır şekilde oluşturulmakta ve üstte bahsi geçen tüm cihazlarda düzgün şekilde görüntülenebilmektedir. Hatta bu şekilde Mobil Aplikasyon yazdırmanıza da gerek kalmayacak ve gereksiz bir çok yazılım masrafından kurtulacaksınız. Bu işlemler için DUYARLI TASARIM kullanan yazılımları seçmeniz gerekir. Duyarlı tasarım ile Web Siteniz otomatik olarak her ekran boyutunda en iyi içeriği görüntülemek için kendisini otomatik olarak ayarlar ve web sitenizi yeniden boyutlandırarak, minimum kaydırma ve masaüstü bilgisayarlar, tabletler veya akıllı cihazlar ile uyum içerisinde kullanılır. Bu sayede sitenize her yerden ve her cihazla ulaşılabilir. Örneğin bu site DUYARLI TASARIM kullanılarak oluşturulmuştur. Cep telefonunuzdan bu siteye bağlanarak sitenin cep telefonunda nasıl göründüğünü veya bilgisayar ile bağlandınız ise tarayıcınızı küçülterek ekran küçüldükçe ekran öğelerinin nasıl kendini küçülen ekrana göre ayarladığını test edebilirsiniz.

Müşteri memnuniyetini sağlamak için biz programcıların da yeni teknolojileri yakından takip etmesi ve takibin ötesinde uygulaması gerekli. Yoksa klişeleşmiş "Biz önce müşteri memnuniyeti için çalışıyoruz" lafı sadece sözde kalır.

Sürekli olarak yeni teknolojilerin uygulandığı bilgisayarlar ile birlikte yazılım teknolojileri de buna ayak uydurmak üzere sürekli değişiyor, gelişiyor. Ben bu yenilikleri takip ederek yeni web sitelerini ve ofis yazılımlarını bu en son yazılım teknikleri ile oluşturuyorum.


Diğer hususlar

Neden Web sitesi tasarımlarında karmaşadan uzak durulmalı ?

Araştırmalara göre ortalama bir web kullanıcısının sitenizi ziyaret müddeti 1.5 dakika olarak belirleniyor. İşte bu 1.5 dakikada karşı tarafa mesajınızı iletebilmelisiniz. Bu sayede ziyaretçinin sitenizdeki kalma süresini uzatma şansınız olabilir. Bir çok web tasarımcısı bu hususu göz ardı ederek özellikle sitenin açılış sayfasını çok gereksiz öğeler ile dolduruyor. Bu ise ziyaretçinin dikkatini dağıtıyor ve ziyaretçi hiç bir şey anlamadan siteyi terk ediyor. Burada sıklıkla yapılan en vahim hatalardan biri de imaj carousellerinin (dönen resimlerin) gereksiz yere kullanılması. Gereksiz Carousel kullanımının ziyaretçi üzerinde yaptığı menfi sonuçlar hakkında internette bir çok bilgi bulabilirsiniz. Mümkün mertebede sitenizin sadeliği ön planda tutulmalı, gereksiz carouseller ve ayrıntılar ile sayfalar doldurulmamalıdır. Buna örnek vermek gerekirse bir ETicaret sitesinde Hava Durumu ve Döviz Kurları gibi konuyla alakasız öğeler sadece site zengin gözüksün diye kullanılmamalıdır. Oysa örneğin web'de yayın yapan bir gazetede bunlar kullanılmalı, hatta Carousel kullanımı mutlaka yapılmalıdır. Bu tercihler web sitenizin ne olduğuna göre yapılmalıdır.

Web sitenizin içeriğini kendiniz yönetebilmelisiniz.

Web siteleri Statik ve Dinamik olarak 2 ayrı türde olur. Statik sitelerde içerik nadiren değiştirilir. Oysa örneğin bir haber sitesinde veya ETicaret sitesinde içerik sürekli değiştirilmelidir. Bu türdeki değiştirilecek sitelere Dinamik siteler denir. Statik Web sitenizin dahi programcı tarafından konan bilgileri, sayfaları ve fotoğrafları zaman içerisinde değiştirilmesi gerekecektir. İşte bu değiştirmek isteyebileceğiniz bölümleri kendiniz değiştirebilmelisiniz. Aksi halde her seferinde bir programcıya ihtiyacınız olacaktır. Şayet siteyi yeni bir programcı ile değiştirmek isterseniz, muhtemelen sitenin yeniden tasarlanması gerekecektir. Çünkü genelde programcılar haklı olarak bir başkasının programlarını değiştirmek ile uğraşmak istemez. Bunun yerine kendisi yeniden siteyi oluşturması gerekir. Statik sitelerde değişikliklik yaptırmak sandığınızdan çok daha kısa sürelerde gerekecektir. Bu yapılmaz ise bir süre sonra web siteniz atıl hale gelecektir. Bu tür değişiklikleri yapabilmeniz için bir Yönetim Paneline ihtiyaç vardır. Yazılımı yapan programcıdan/firmadan böyle bir panel yapmasını talep etmelisiniz. Her web sitesinin Yönetim Paneli sitenin içeriğine göre diğer sitelerin yönetim panellerinden farklı tasarlanır. Bu tasarımlarda programcının önemi büyüktür. Bazı Yönetim Panel yöntemleri taleplerinizi karşılayabilir iken, diğerleri tasarıma bağlı olarak size değiştirme sırasında kısıtlamalar koyar. Özellikle içeriğini sürekli değiştirmeniz gereken bir sitede yönetim panelsiz olmaz. Bu yönetim panellerinde ise size her türlü içeriğin değiştirilebilmesi sağlanmalıdır.

Web sitemi kendim oluşturabilirmiyim ?

Hiç programcılık bilmeden kendi sitenizi yaptıran seçenekler bolca mevcut internette. Bu tür web siteleri önceden hazırlanmış şablonlar (Template) kullanır. Hazır şablonlar ile hazırlanan siteler güzel gözükebilir. Şayet ihtiyacınız olan kartvizit gibi kullanılacak çok basit bir site ise ve işletmenize özgün bir tasarım çok önemli değil ise bu hazır şablonlar ile kendiniz site oluşturabilirsiniz. Kendi işletmenize özgün bir site için ise özel bir tasarıma ihtiyacınız olur ve işte o zaman bir programcı/program firması seçimine ihtiyaç vardır. Bazı programcılar/program firmaları size sitenizi çok ucuz rakkamlara oluşturur. Bu tür ucuz site yapanlar yukarıda bahsi geçen hazır şablonları kullanır. Bu tür hazırlanmış sitelerde ya yönetim paneli yoktur veya varsa da yönetim panelinde çok kısıtlı işlemler gerçekleştirilebilir. Bu nedenler ile sitenizi hazır şablonlar ile oluşturma veya başkası tarafından oluşturulması seçeneğine karar vermeden önce iyice düşünmelisiniz.

Yazılım firmalarının müşteri portföyü ne kadar önemli ?

Yazılım yaptırmak üzere olduğunuz firmalar sizi ne kadar çok müşterisi olduğunu anlatarak etkilemeye çalışacaklardır. Ama bu kendilerini yeni teknolojilere adapte ettikleri anlamına gelmez. Aksine geniş müşteri portföyü olan büyük firmalar uzun süredir piyasadırlar ve eski müşterilerine uyguladıkları çok ta yeni olmayan yazılım teknolojilerinden kolayca uzaklaşamazlar. Çünkü eski müşterilerine hizmetlerinin devamı önceliği esastır. Bu neden ile yeni teknolojilere adapte olmaktansa mevcut müşteri portföyünü korumak için kolay değişim geçiremezler ve eski yazılım teknolojilerlerini kullanmaya devam etmek durumundadırlar.

Web sitesine ulaşım kolay olmalı.

Yani web sitenize cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi her türlü cihazdan erişilebilmeli. İşte burada Duyarlı Tasarım ön plana çıkıyor. Çok büyük firmalar bile artık temel sitelerinde duyarlı tasarımı kullanıyor. Menüde Kullanılan Teknolojiler'de Duyarlı Tasarım hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Web sitesi arama motorları tarafından kolayca bulunabilmeli.

Burada bir çok teknikler kullanılır ancak en başta sitenin temel yapısının karmaşadan uzak olması, kolay URL 'ler üretmesi gerekli. MVC yapısı burada ön plana çıkıyor. Menüde Kullanılan Teknolojiler'de MVC kısmında bu konuda daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Web sitem kurumsal olmalı.

Yeni bir web sitesi yaptırmak isteyen, ancak bu konuda fazla bilgisi olmayan müşterilerden gelen ilk taleplerden biri budur. Bunu söyleyen müşteri bunun ile neyi kastettiğini kendi de bilmez. Kulaktan dolma bir kelimedir bu. Kurumsal site tanımı için çok farklı düşünceler mevcuttur. Ancak bunların temelinde site kolay kullanılabilmeli, logo ile grafik, yazı ve arka plan renkleri uyumlu olmalı, fazla renk kullanılmamalı ve arama motorlarında kolayca bulunabilmeli gibi kavramlar yatar. Bunlar ise zaten iyi program oluşturanların her yaptıkları sitede göz önünde bulundurması gereken hususlardır.

Bu liste uzayıp gidiyor. Ancak yukarıdaki temel hususları karşılayabilen programcı veya programcı firmalar seçiminizde ön plana çıkanlar olmalı.