Kompozisyon - Compositing

Compoziting - (Kompozisyon), görsel unsurların ayrı kaynaklardan tek görüntülerde birleştirilmesidir, çoğu zaman tüm bu öğelerin aynı sahnenin parçaları olduğu yanılsamasını yaratır. Kompozisyon için canlı çekim çekimine "chroma key", "blue screen", "green screen" ve diğer adlar verilir.

Bu yukarıdaki tanım bu öğenin animasyon programlarında nasıl kullanıldığını yeterince açıklamıyor. Bu bakımdan size bir örnek üzerinden bu konuya bir açıklık getireyim. Örneğin aşağıdaki neon resmine bir bakın. Bunun için Modelleme, Dokulandırma, Işıklandırma etaplarından sonra Rendering ile aşağıdaki resimi elde ettim.

Ancak yukarıdaki resimde olmasını istediğim ışıldama yoktu. İşte bu etaptan sonra Compoziting bölümü ile yukarıdaki resime ışıldamayı ekleyerek aşağıdaki resimi oluşturdum.

Gördüğünüz gibi aynı resim çok farklı gösterilebiliyor bu şekilde. Bu tür görsel efekter özellikle animason filmlerinde ve oyunlarda çok kullanılıyor. Ama siz belkide projelerinizde compoziting'i fazla kullanmayabilrsiniz veya hiç kullanmayabilirsiniz. Yinede bu konu gündeme geldiğinde en azından bunun ne olduğu hakkında bilginiz olsun.